Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Obilježen završetak radova na Centru za starije osobe Dubrovnik

Završetak radova na Centru za starije osobe Dubrovnik svečano je obilježen u nazočnosti predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade Branka Bačića, ministara Alena Ružića i Nine Obuljen Koržinek, zamjenika župana Dubrovačko-neretvanske županije Joška Cebala, gradonačelnika Grada Dubrovnika Mata Frankovića te brojnih uzvanika.

Centar za starije osobe Dubrovnik prvi je veliki dom za starije osobe izgrađen u Dubrovniku nakon više od pet desetljeća, ujedno i najveći dom za starije osobe na području Dubrovačko-neretvanske županije. Riječ je o kapitalnom projektu kojim se značajno podiže razina skrbi za osobe treće životne dobi.

Projekt je realiziran u partnerstvu Grada Dubrovnika i Dubrovačko-neretvanske županije, koja je sudjelovala kao partner u pripremi i provedbi projekta financiranog sredstvima iz Mehanizma za oporavak i otpornost. Bespovratna sredstva za projekt odobrena su Gradu Dubrovniku i Dubrovačko-neretvanskoj županiji kao partnerskim institucijama u okviru poziva Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Ukupna vrijednost izgradnje Centra iznosila je 22.886.039,23 eura s PDV-om, pri čemu su bespovratna sredstva iz Mehanizma za oporavak i otpornost osigurana u iznosu od 6.138.429,89 eura. Uz bespovratna EU sredstva, financiran je i sredstvima iz proračuna Grada Dubrovnika.

Predsjednik Vlade Andrej Plenković kazao je kako je politika Vlade snažno usmjerena na osiguravanje kvalitetnijeg položaja građana treće životne dobi istaknuvši da je dubrovački centar četvrti ovakav objekt otvoren u posljednjih mjesec dana. Dodao je kako Vlada sufinancira izgradnju čak 18 centara koji će raspolagati s 1.850 novih smještajnih kapaciteta, a njihove će usluge koristiti više od 4.500 korisnika. „Zovemo ih centrima zbog njihove uloge u osiguravanju smještaja, ali i pružanja niza izvaninstitucionalnih usluga“, rekao je. Uputio je čestitke gradonačelniku te svima uključenim u realizaciju projekta.

Gradonačelnik Mato Franković u prigodnom je obraćanju istaknuo kako je današnje otvorenje ispunjenje davnog obećanja građanima koji zaslužuju dostojanstvenu skrb u trećoj životnoj dobi. Posebnu je zahvalu uputio Vladi Republike Hrvatske, istaknuvši da se bez njezine pomoći ovaj projekt ne bi mogao realizirati. Naglasio je kako je riječ o zajedničkom projektu Vlade, Grada Dubrovnika i Dubrovačko-neretvanske županije te zahvalio izvođačima radova, projektantima i stručnom nadzoru na uspješno obavljenom poslu.

Novi Centar raspolaže s ukupno 205 smještajnih kapaciteta u jednokrevetnim i dvokrevetnim sobama, od čega je 125 kreveta namijenjeno korisnicima kojima je potrebna najviša razina skrbi. Uz institucionalni smještaj, osiguran je dnevni boravak za 75 korisnika te izvaninstitucionalne usluge za dodatnih 410 osoba koje žive u vlastitim domovima.

Kada je riječ o skrbi za starije sugrađane u Dubrovačko-neretvanskoj županiji u pripremi je i realizacija dvaju novih domova za starije osobe – na Pelješcu i u dolini Neretve – kao i obnova postojećih domova u Dubrovniku. Istodobno se već provode projekti kojima se podiže standard smještaja i kvalitete života korisnika domova u Veloj Luci i Korčuli. Cilj je osigurati jednaku razinu skrbi svim starijim sugrađanima, bez obzira u kojem dijelu županije žive.