U zagrebačkom zoološkom vrtu otvoren edukativno-uzgojni centar za riječnu kornjaču
U Zoološkom vrtu Grada Zagreba, uz prisustvo župana Nikole Dobroslavića, održan je radni sastanak predstavnika Dubrovačko-neretvanske županije, Regionalne razvojne agencije Dubrovačko-neretvanske županije DUNEA, Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije i Zoološkog vrta Grada Zagreba.
Tema radnog sastanka obuhvatila je područje suradnje, podrške i pomoći između Javne ustanove i Zoološkog vrta Grada Zagreba u vidu partnerstva na projektu LIFE for Mauremys ali i aktivnosti koje Javna ustanova provodi u sklopu svoga redovitog poslovanja, a koje se odnosi na zaštitu i očuvanje zaštićenih prirodnih vrijednosti Dubrovačko-neretvanske županije, odnosno vrsta i staništa kao i suradnju u zbrinjavanju ozlijeđenih jedinki strogo zaštićenih vrsta putem Protokola za dojavu i djelovanje u slučaju pronalaska uginulih, bolesnih ili ozlijeđenih strogo zaštićenih morskih životinja. Osim toga, naglašena je i suradnja u zbrinjavanju invazivnih stranih vrsta poput crvenouhe kornjače (Trachemys scripta) ali i strogo zaštićenih vrsta koje su zaplijenjene na graničnim prijelazima.
Predstavnici institucija iskoristili su priliku posjetiti i nedavno otvoren edukativno-uzgojni centar za riječnu kornjaču koji je nastao kao jedna od aktivnosti projekta LIFE for Mauremys – Riječna kornjača – očuvanje krovne vrste sredozemnih vlažnih staništa u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Glavni koordinator projekta LIFE for Mauremys je Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, a partneri su Javna ustanova, Udruga Hyla, Hrvatske vode i Ustanova Zoološki vrt Grada Zagreba. Projekt se financira se kroz Program LIFE ukupne vrijednosti 2.131.407,11 EUR, od čega je 60 % sufinancirano sredstvima Europske unije, a financiranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost iznosi 267.731,00 eura.




Edukativno-uzgojni centar, kao dio aktivnosti projekta LIFE for Mauremys, osmišljen s ciljem zaštite i očuvanja riječne kornjače, prostire se na dvjesto metara četvornih, obuhvaća objekt s unutarnjim bazenima i akvarijima, te vanjski životni prostor za kornjače s dva odvojena bazena koji omogućuju istodobno držanje dviju populacija odraslih jedinki kao i prostor za podizanje mladunaca, čime se omogućuje nadziranje genetskog materijala, koji se prenosi uzgojem kornjača. Kraj uzgojnog centra je edukativna cjelina sa sadržajima koji širu populaciju educiraju o zaštiti i očuvanju zaštićenih prirodnih vrijednosti naše Županije s naglaskom na važnosti zaštite i očuvanja strogo zaštićene vrste riječne kornjače (Mauremys rivulata) koja obitava samo u području Dubrovačko-neretvanske županije. Budući da je riječna kornjača vrsta koja je izmurla u Delti Neretve a u rijeci Ombli je u lošem stanju, od velike je važnosti edukacija šire populacije kao i ulaganje napora u podizanje svijesti javnosti o zaštiti i očuvanju ove vrste, kako se sličan scenarij ne bi ponovio u staništima u kojima trenutno obitava, a to su područje Općina Konavle i Ston.
Izgradnja uzgojnog centra, u suradnji s partnerima projekta LIFE for Mauremys, predstavlja još jedan korak naprijed u zaštiti i očuvanju riječne kornjače, a ujedno je i potvrda sustavnog rada Javne ustanove na zaštiti i očuvanju riječne kornjače (Mauremys rivulata) koja se nalazi samo u Dubrovačko-neretvanskoj županiji i ujedno je jedna od najrjeđih i najugroženijih vrsta gmazova u Republici Hrvatskoj. Javna ustanova, u suradnji sa znanstveno-stručnom zajednicom, sustavno je provodila istraživanja na području Majkova od 2009. godine na vrsti riječne kornjače ali i na zaštiti i očuvanju njenog staništa (ekosustav krških lokvi). Također, proveden je niz edukativnih aktivnosti s ciljem podizanja svijesti lokalne zajednice i šire javnosti o vrijednosti i značaju predmetnog područja koje je zaštićeno 2022. godine u kategoriji posebnog herpetološkog rezervata Lokve u Majkovima, prvog takve kategorije u Hrvatskoj, upravo radi riječne kornjače koja je jedna od najrjeđih i najugroženijih vrsta gmazova u Republici Hrvatskoj.
Kao nastavak aktivnosti zaštite i očuvanja riječne kornjače, kroz djelovanje i zajedničku suradnju Dubrovačko-neretvanske županije, Regionalne razvojne agencije DUNEA i Općine Dubrovačko primorje, okončana je projektno-tehnička dokumentacija Posjetiteljsko-interpretacijskog centra dubrovačkog primorja Mauremys te se očekuje financiranje izgradnje i opremanja predmetnog centra u naselju Majkovi, koji će predstavljati ne samo centar zaštite i očuvanja slatkovodnih kornjača i slatkovodnih ekosustava već i centar očuvanja morskih vrsta i staništa s ciljem očuvanja izvornosti prirode, neometanih prirodnih procesa te doprinosa zaštiti, očuvanju, unapređenju, promicanju i korištenju zaštićenih dijelova prirode i područja ekološke mreže Natura 2000 te pripadajuće biološke, geološke i krajobrazne raznolikosti Dubrovačko-neretvanske županije.