Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Sastanak župana Dobroslavića i veleposlanika Republike Turske u Bruxellesu

Župan Nikola Dobroslavić sastao se s veleposlanikom Republike Turske u Bruxellesu Farukom Kaymakci.

Bilateralni sastanak, održan u Odboru regija na inicijativu turskog veleposlanika, bavio se temom mišljenja o proširenju EU-a za zapadni Balkan i Tursku na kojem, kao izvjestitelj, radi župan Dobroslavić.

Govorilo se o ocjeni stanja u pogledu euro integracija Republike Turske, demokratskim standardima, vladavini prava i vrijednostima sadržanim u Ugovorima EU-a, kao i važnosti razvoja suradnje s Turskom u ključnim područjima od zajedničkog interesa uz ključno sudjelovanje lokalnih i regionalnih vlasti.

Turska je dobila status zemlje kandidatkinje za članstvo u EU-u u prosincu 1999. godine. Europska Unija i Turska započeli su pregovore o pristupanju u listopadu 2005. godine, ali nakon kontinuiranog nazadovanja Turske u pogledu demokracije, vladavine prava i temeljnih prava, ti su pregovori zaustavljeni od lipnja 2018. godine. Turska je i dalje zemlja kandidatkinja i ključan partner EU-a u mnogim područjima od zajedničkog interesa.