Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Obilježeno 90 godina postojanja DVD-a Metković

U Galeriji Gradskoga kulturnoga središta Metković održana je svečana sjednica povodom obilježavanja 90. godina DVD-a Metković – najstarijega dobrovoljnoga vatrogasnoga društva u Dubrovačko-neretvanskoj županiji.

Svečanoj sjednici prisustvovali su glavni vatrogasni zapovjednik RH Slavko Tucaković, gradonačelnik Metkovića Dalibor Milan, županijska pročelnica za poslove župana i županijske skupštine Žaklina Marević, pročelnik Jedinstvenoga upravnoga odjela Grada Metkovića Ivica Popović, predstavnici ustanova i udruga s područja grada, predstavnici ostalih jedinica lokalne samouprave doline Neretve, predstavnici policije, predsjednik Vatrogasne zajednice Dubrovačko-neretvanske županije Ivo Franušić, županijski vatrogasni zapovjednik Stjepan Simović, zapovjednik vatrogasne zajednice Grada Metkovića Jure Pilj, predsjednik DVD-a Metković Mišo Glavinić, zapovjednik DVD-a Goran Medak, članovi i članice DVD-a Metković te ostalih javnih vatrogasnih postrojbi i dobrovoljnih vatrogasnih društava.

Okupljenima su se redom obratili predsjednik DVD-a Metković Mišo Glavinić, gradonačelnik Metkovića Dalibor Milan, županijska pročelnica za poslove Župana i županijske skupštine Žaklina Marević, županijski vatrogasni zapovjednik Stjepan Simović te glavni vatrogasni zapovjednik RH Slavko Tucaković.

Najstariji DVD u DNŽ i jedan od pet najstarijih DVD-ova u Dalmaciji

DVD Metković osnovan je davne 1933. godine. Kako stoji u zapisniku koji je večeras na svečanoj sjednici pročitala voditeljica Jadranka Bulić, prvi predsjednik Upravnoga odbora tadašnje Dobrovoljne vatrogasne čete bio je Slavoljub Vitanović, a prvi tajnik Đulo Medović. Prvi zapovjednik bio je Konstantin Tripalo. Od tada pa do danas, DVD Metković prošao je mnogo toga, a od ‘nule’ je morao početi još dva puta – nakon Drugoga svjetskoga rata te 2003., kada je osnovana Javna vatrogasna postrojba Metković. Ipak, 2013. ponovno se reaktivira rad DVD-a Metković te se okupljaju mladi članovi.

DVD Metković danas je dio Vatrogasne zajednice grada Metkovića. Broji 60-ak članova, od kojih je njih 20 operativnih. Društvo ima i svoje prostorije u Pavlovači te četiri vozila (autocisternu, navalno vozilo te dva vozila za prijevoz vatrogasaca). Sudjelovali su u brojnim intervencijama diljem Hrvatske. Osim u gašenju požara, pomagali su u različitim kriznim situacijama, kako na području Metkovića i okolice, tako i u ostalim dijelovima Hrvatske. Članice DVD-a Metković redovito prolaze i različite obuke te usavršavanja, čime dodatno pridonose sigurnosti grada.